• Anasayfa

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? Kolajen İçmenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? Kolajen İçmenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen nedir, faydaları nelerdir sorusu; özellikle kolajenin vücuda ne gibi etkilere sebep olduğunu merak eden kişilerin cevabını merak ettiği sorular arasında bulunuyor. Bir çeşit protein molekülü olan kolajen, belirli amino asit dizilerinden meydana gelmektedir. Bütün proteinlerin %30’unu meydana getiren kolajen, bağ dokularındaki temel protein olduğu için vücudun sağlıklı bir form elde edebilmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. “Bedeni bir arada tutan yapıştırıcı” olarak tanımlanabilen kolajen nedir, ne işe yarar, kolajen içmenin faydaları nelerdir?

Kolajen Nedir?

Kemik, kas ve tendonların esneme ve hareket etme yeteneklerini kazandıran kolajen, vücudun çatısı olarak da tanımlanabilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücutta azalmaya başlayan kolajenin, vücudun pek çok bölgesine olumlu etkide bulunduğu bilinmektedir. Kolajen nedir sorusu kapsamında, insan vücudunda en fazla bulunan protein türü olduğunu belirtmek mümkündür.

Kolajen temel olarak alanin, prolin, glisin, glutamin şeklinde adlandırılan belirli amino asit dizilerinden meydana gelmektedir. Cildin kuru ağırlığının yaklaşık %75’ini meydana getirmektedir. Prolin ve glisin bakımından bir hayli zengin olan kolajen sayesinde kemik ve eklemler dış darbelere karşı korunur. Bunun yanı sıra kemik ve eklemleri de onarma gibi bir göreve sahiptir. Peki kolajen ne işe yarar, kolajenin vücuda sağladığı olumlu etkiler hakkında neler söylenebilir?

Kolajen Ne İşe Yarar?

Fibroblastlar ve öteki hücreler tarafından oluşturulan kolajen, bir tür proteindir ve vücutta çok önemli görevlere sahiptir. Kemik ve kasları bir arada tutma göreviyle bilinen kolajen, bunun yanı sıra cilde gerekli olan nemi kazandırır ve cildin parlaklaşmasına katkıda bulunur.

Ayrıca cildin elastikiyetini arttırmakta ve cildin zamanla kırışmasını azalmaktadır. Kolajen nedir sorusuyla yakından ilgili olan kolajen ne işe yarar sorusu dahilinde, kolajenin kas ve kemikleri koruduğunu ve onardığını belirtmek mümkündür. Vücutta kendiliğinden var olan kolajen, 30’lu yaşlardan itibaren her yıl %1-2 oranında azalır. Bu nedenle kolajen takviyeleri ve kolajen içeren besinlerle vücudun ihtiyaç duyduğu kolajenin karşılanması gerekir.

Kolajen İçmenin Faydaları Nelerdir?

Kolajen içeren oldukça fazla besin bulunur. Bu besinler; Sığır eti, yumurta akı, turunçgiller, limon, kivi, kapya biber vb.dir. Her biri kolajen açısından zengin olmakla birlikte özellikle son zamanlarda besinlerin GDO’lu olması, ilgili besinlerden yeterli oranda kolajen alınmasını engelleyebilir. Bu tür durumlarda kolajen takviyelerine başvurmak gerekebilir. Kolajen içmenin çeşitli faydaları bulunmakta olup bunları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Beyin hücrelerinin genç kalmasına destekte bulunur.
  • Saç ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olarak sağlıklı saç ve tırnak uzamasını olanaklı hale getirir.
  • Eklem sağlığını korumakta olup eklem ağrılarının giderilmesine katkıda bulunur.
  • Kasların güçlenmesine destekte bulunur, kas yoğunluğunun artmasını sağlar.
  • Kalp ve damar sağlığının korunmasına olumlu etkide bulunur.
  • Hücre sağlığının korunmasına destek olur.
  • Cilt esnekliğinin artmasına katkıda bulunarak kırışıklıkların azalmasını sağlar.
  • Cildin nem dengesini optimize eder.
  • Yaşlanma belirtilerini hafifletir.
  • Kilo kontrolüne destekte bulunur.

Belirtilen hususların her biri; kolajen nedir, faydaları nelerdir sorusunun cevapları arasında yer almaktadır. Düzenli aralıklarla ve belirlenen dozlar dahilinde alınan kolajen, doğru kullanıldığında vücuda olumlu etkide bulunmaktadır. ENN tarafından serum ve shot şeklinde satışa sunulmakta olan kolajen, cildin nem dengesini düzenleyerek çok daha ferah bir cilt yapısına ulaşılmasına katkıda bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Kolajen İnsanı Gençleştirir mi?

Kolajenin vücuda pek çok açıdan katkıda bulunduğu bilinmektedir. Bunlardan biri, cildin esneklik kazanmasını sağlamasıdır. Cildin elastikiyeti artmakta olup bu sayede kırışıklıklar minimuma indirilmektedir. Böylece yaşlanma karşıtı etkide bulunur.

Kolajen Yüzü Gençleştirir mi?

Cildin nemlenmesine katkıda bulunan kolajen, ciltteki nem seviyesini korur. Ayrıca ciltte meydana gelen yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmakta olup bu sayede cildin çok daha genç görünmesini sağlar. Ayrıca cilt üzerinde çeşitli nedenlerden ötürü oluşan leke ve sivilceler üzerinde de etkide bulunur.

Kolajen İçmek Kilo Aldırır mı?

Kolajen nedir sorusuyla yakından ilgili olan kolajen içmek kilo aldırır mı, birkaç farklı şekilde cevaplanacak sorulardan bir tanesidir. Kolajen, temel olarak kilo aldırıcı etkide bulunmayan bir takviyedir. Kolajen üzerine yapılan araştırmalar, kolajenin kişiyi tok tuttuğunu gözler önüne sermiştir. Bu nedenle kolajenin kilo aldırma gibi bir etkisi bulunmadığını belirtmek mümkündür. Daha çok kiloyu kontrol edici bir etkisi bulunduğu bilinmektedir.

Düzenli Kolajen Kullanımı Faydaları Nelerdir?

Düzenli ve sistematik bir şekilde kolajen kullanımı, vücuda pek çok açıdan katkıda bulunur. Kolajen takviyesi sayesinde ciltteki esneklik artar ve yaşlanma belirtileri minimuma indirilir. Bununla birlikte ciltteki nem dengesini korumakta olan kolajen, cildin ihtiyaç duyduğu neme ulaşmasını sağlar. Kişinin çok daha genç görünmesini sağlamakla birlikte saç ve tırnak sağlığı açısından da çeşitli olumlu etkilere sahiptir. Saç ve tırnakların çok daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç köklerinin çok daha sağlam ve sağlıklı bir form elde etmesini mümkün kılan kolajen sayesinde çok daha sağlıklı saç tellerine ulaşmak mümkündür. Kas kütle ve gücünü arttırma konusunda başarılı olan kolajenin sunmuş olduğu faydaların her biri düzenli kolajen alımıyla mümkün hale gelir.

Kolajen Neden Azalır?

Vücutta kolajen azalmasının çeşitli nedenleri bulunmakta olup bunlardan en önemlisi, ilerleyen yaştır. 30’lu yaşlardan itibaren her yıl %1 ila 2 oranında azalma meydana gelir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullanımı, işlenmiş şeker tüketiminin neden olduğu yüksek kan şekeri, uyku bozuklukları, yoğun kozmetik kullanımı, C vitamini eksikliği, stres; kolajenin azalmasının nedenleri arasında yer almaktadır.

Kolajen Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Kolajen eksikliğinin anlaşılması için kolajen eksikliği belirtilerine bakılması gerekir. Tırnak ve saçlarda kırılma, diş eti kanaması, hareket kayıpları, burun kanaması, selülit oluşumu, cilt yüzeyinde kırışıkların meydana gelmesi, yüz ve gözde çukur görünüm; kolajen eksikliği belirtileri arasında yer alıyor. Bu belirtilerin görülmesi, kolajen eksikliğini düşündürebilmektedir.

Vücuda Kolajen Takviyesi Nasıl Yapılır?

Vücuda kolajen takviyesi yapılmasının çeşitli yöntemleri bulunur. Bunlardan ilki, kolajen içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesidir. Kolajen bakımından bir hayli zengin olan turunçgiller, yumurta akı, sığır eti, ilikli kemik suyu, fasulye, barbunya gibi besinler; kolajen içermektedir. Bunun yanı sıra kolajen takviyeleri ile de vücuttaki kolajen eksikliği giderilebilir. Shot ve serum olmak üzere iki farklı şekilde sunulan kolajen takviyeleri, vücutta azalan kolajenin yenilenmesini sağlar.

Kolajen İşe Yarar mı?

Kolajen takviyelerinin işe yarayabilmesi için düzenli aralıklarla ve belirlenen dozlarda tüketilmesi gerekir. Genellikle minimum 1 ay düzenli olarak kolajen kullanımına devam edilmelidir. 1 ayın sonunda yavaş yavaş olumlu etkiler görülmeye başlanır. Bununla birlikte 3 aylık bir kullanım ise kolajenin olumlu etkilerinin çok daha fazla görülmesini mümkün hale getirir. Bu nedenle kolajenin düzenli olarak belirli bir süre kullanılması oldukça önemlidir.

Kolajen Kimler Kullanmalı?

Kolajen, özellikle 30’lu yaşlardan itibaren herkes tarafından kullanılabilir. Bunun yanı özellikle saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları, ciltte kuruluk gibi belirtilere sahip kişiler tarafından kullanımı bir hayli önemlidir. Vücutta kolajen eksikliğinin bulunduğu durumlarda, kolajen takviyeleri ile kolajen eksikliği giderilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir