• Anasayfa

Vücudumuzda Kolajen Eksikliği Olduğunu Nasıl Anlarız?

Vücudumuzda Kolajen Eksikliği Olduğunu Nasıl Anlarız?

Kolajen eksikliği belirtileri, vücuda pek çok açıdan olumsuz etkide bulunur. Tırnak ve saçlarda kırılma, cilt yüzeyinde kırışıklık gibi sorunlara neden olan kolajen eksikliği; kişinin pek çok sorunla karşı karşıya kalmasına sebebiyet vermektedir. Sağlıklı bir vücut yapısı için gerekli olan kolajen, vücuttaki en önemli proteinlerden bir tanesidir.

Kemik, deri, ligamentler başta olmak üzere vücutta pek çok organda yer alan kolajenin vücutta en çok bulunan protein olduğu bilinmektedir. Bağ dokunun en önemli bileşenlerinden bir tanesi olan kolajen, dokuları yapıştırıcı bir göreve sahiptir. Vücut yapısını koruma noktasında oldukça etkileyici olan kolajen eksikliğinde çeşitli sorunlar meydana gelir. Peki kolajen eksikliği belirtileri nelerdir, vücudumuzda kolajen eksikliği olduğunu nasıl anlarız?

Kolajen Eksikliği Nedir?

Kolajen, vücuda pek çok bakımdan olumlu etkide bulunan proteinlerden bir tanesidir. Hareket sisteminin yapı taşlarını meydana getiren kolajen, birbiri üzerine sarılı üç alfa zincirinden meydana gelmektedir. Vücutta en fazla bulunan protein olan kolajen, vücut proteinlerinin üçte birini oluşturur.

Cildi kırışıklıklardan koruyan, organ ve bağ dokularını bir arada tutan kolajenin eksikliği durumunda vücutta çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Kolajen eksiklikleri, kadınlarda aşırı selülitlenmeye neden olabilir. Kolajen eksikliği belirtileri arasında saç dökülmesi de yer almaktadır. Diş ve diş etlerinde de sorunlar oluşabilmekte, mat ve kuru ciltler de vücutta kolajenin azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Peki kolajen eksikliğinde ne gibi sorunlar meydana gelir, kolajen eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Kolajen Eksikliğinde Vücutta Ne Olur?

Vücuttaki her organın canlı ve sağlıklı kalmasını sağlayan kolajen, genellikle 30’lu yaşlardan itibaren her yıl %1-2 oranında azalır. Vücutta kolajenin azalmasında çeşitli hususlar belirleyicidir. Bu hususlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Sağlıksız beslenme
 • Sigara
 • Hastalık
 • Kilo alıp-verme
 • Yaş
 • Stres

Sağlıksız beslenme, kolajen eksikliğinin temel nedenleri arasında yer alır. Sığır eti, ilikli kemik suyu, hindi eti, balık başta olmak üzere çeşitli gıdalar içerisinde kolajen bulunur. Bu tür gıdaların tüketilmemesi, vücuttaki kolajenin azalmasına sebebiyet verir. Yaşın ilerlemesi nedeniyle de kolajenin eksildiği bilinmekte olup kolajenin azalması, ciltte kuruluk ve kırışıklık gibi sorunlara neden olur.

Kolajen Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Çeşitli nedenlerden ötürü vücutta kolajenin eksilmesi, birtakım belirtiler ile kendisini göstermektedir. Kolajen eksikliği belirtileri ise genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Ciltte sarkma ve kırışıklıkların meydana gelmesi
 • Tırnaklarda kırılmaların oluşması
 • Kadınlarda selülit problemlerinin oluşması
 • Diş eti hassasiyeti ve kanamaların meydana gelmesi
 • Enerji kaybının yaşanması
 • Kişinin kendini yorgun hissetmesi
 • Vücutta morlukların oluşması
 • Burun kanamalarının oluşması
 • Kişide hareket kısıtlanmalarının oluşumu
 • Ciltte nem dengesinin bozulması, cilt kuruluğunun oluşması
 • Cilt üzerindeki renk değişiklikleri
 • Cilt üzerinde oluşan yanık, kesik gibi yaralanmaların iyileşme sürecinin azalması

Kolajen, vücuttaki organların tamamının çok daha sağlıklı bir yapı kazanmasını sağlar. Eksikliğinde, vücudun her bölgesi bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Vücutta yeterli ölçüde kolajen bulunduğunda, saçların sağlıklı bir şekilde uzadığı görülmektedir. Eğer vücutta kolajen eksikliği meydana gelirse, saçlarda ve tırnaklarda kırılmalar ve sağlıksız uzamalar meydana gelir.

Kolajen eksikliği belirtileri arasında, kıkırdaklarda çeşitli hastalıkların görülmeye başlaması da yer almaktadır. Kıkırdakların %95’i kolajenden oluşur. Kolajenin kıkırdaklarda azalması, eklemleri de etkileyen hastalıkların oluşmasının temel nedenleri arasında yer almaktadır. Şiddetli eklem ağrıları, hareket kabiliyetinde azalma; kıkırdak ve eklemlerdeki kolajen eksikliğinde ortaya çıkan sorunlardır.

Kolajen eksikliği, cilt üzerinde de birtakım sorunlara neden olur. Bunlar arasında ciltte kırışıklık, nemini kaybetmekte olan kuru bir cilt yer almaktadır. Ayrıca zaman içinde ciltte sarkmaların da meydana geldiğini söylemek mümkündür.

Günlük Kolajen İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Günlük kolajen ihtiyacını karşılayabilmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bunlardan ilki sigara gibi zararlı alışkanlıkları tüketmemektedir. Bunun yanı sıra içerisinde kolajen bulunan gıdaların tüketilmesi, vücudun ihtiyaç duyduğu kolajenin alınabilmesi için etkili yöntemlerden bir tanesidir. Kolajen eksikliği belirtileri ile karşılaşmamak için tüketilecek besinlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Yumurta Akı

Yumurtanın beyaz kısmında prolin bulunur. Bu ise kolajen üretimini gerçekleştiren aminoasitler arasında yer alır.

Kemik Suyu

Kemik suyu içerisinde bağ dokusu ve kemik bulunur. Aynı zamanda kolajenin de yer aldığı kemik suyunun tüketilmesi, vücuda doğal yollardan kolajen alınmasını sağlar.

Balık ve Kabuklu Deniz Ürünleri

Kolajenden yapılmış bağ ve kemik içerdiğinden balık ve kabuklu deniz ürünleri, kolajen bakımından zengin besinler arasında bulunduğundan bu tür besinlerin tüketilmesi mümkündür.

Turunçgiller

C vitamini bakımından zengin olan turunçgiller, kolajen oluşumunu sağlayan C vitaminin vücuda girmesini sağlar. Mandalina, greyfurt gibi meyveler; turunçgiller içerisinde bulunan meyvelerdendir.

Tropikal Meyveler

C vitamini bakımından zengin olan ananas, mango ve kivi gibi tropikal meyveler; vücutta kolajen üretimini desteklemektedir.

Ginseng

Ginseng ile ilgili yapılan araştırmalar, ginsengin kan dolaşımındaki kolajen miktarını arttırdığını göstermiştir. Bu nedenle ginseng de vücuda doğal yollardan kolajen alınması için tüketilmesi gereken gıdalar içerisinde yer alır.

Yapraklı Yeşillikler

Yapraklı yeşillikler, renklerini klorofilden almakta olup klorofilin ciltteki kolajen miktarını arttırdığına yönelik araştırmalar yapılmıştır.

Kolajen Arttırmak için Ne Yapılmalı?

Kolajen eksikliği belirtileri, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olduğu için vücuda çeşitli yöntemleri kullanarak kolajen alınması gerekmektedir. Bu yöntemlerden ilki daha önce de bahsedildiği üzere kolajen bakımından zengin gıdaların tüketilmesidir. Bir diğeri ise gıda takviyeleri ile kolajenin vücuda alınmasıdır.

İçeriğinde kolajen bulunan ve çok özel formülizasyonu sayesinde vücuttaki kolajen miktarının artmasını sağlayan ENN Collagen Takviyesi, vücuda kolajen alınması için tercih edilebilecek gıda takviyeleri arasında özel bir konumdadır. Farklı sayıdaki shot’lardan meydana gelen ve kırmızı meyve aroması ile tatlandırılan ENN Collagen Takviyesi, vücudun kolajen seviyesinin artmasına destek olur. Bağ dokusunu güçlendirme noktasında destekleyici bir gıda takviyesi olan ENN Collagen Takviyesi, aynı zamanda cildin parlak bir görünüm elde etmesine destek olur. Kasların performansının artması noktasında da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir